У селі Ковалівка відбулося вручення Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Масла
11 лютого 2022 року у селі Ковалівка Золотоніського району відбулося нагородження лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Масла. За підсумками конкурсу, який стартував 1 вересня 2021 року, переможцями стали: у номінації «За кращий художній твір молодого автора» прозаїк Назарій Вівчарик за повість «Хата з секретом»; у номінації «За кращий художній твір» поетеса Людмила Тараненко за збірку поезій «Дзеркала осені моєї».
Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Масла встановлена Шрамківською сільською радою Золотоніського району (рішення №4-7/VIII від 26.01.2021) за підтримки Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України з метою вшанування пам’яті поета-вчителя Михайла Масла для заохочення діяльності професійних і непрофесійних літераторів до творчих пошуків у галузі літератури, створення високохудожніх поетичних творів про українське село, красу рідної природи та працю на українській землі.
Заходи почалися з відвідин музею Михайла Масла у школі села Ковалівка, в якій він колись працював, та могили поета на місцевому кладовищі.
- Михайло Масло проявив себе як народна сільська органічна людина. Він мав глибокий і широкий український внутрішній світ, - резюмував голова обласного осередку НСПУ Володимир Поліщук, який є дослідником і автором не однієї літературної статті про видатного письменника Черкащини. – його поезія високохудожня, справжня, істинно народна.
Далі всі перейшли до Ковалівського сільського Будинку культури, де в урочистій обстановці відбулося нагородження лауреатів премії.
Людмила Тараненко, поетеса з Черкас, пригадала своє знайомство з Михайлом Маслом.
Сільський голова Анатолій Куля зауважив, що Масла цінують і пам’ятають не лише як поета, але і як вчителя. Він висловив сподівання, що силами громади до 105-ї річниці від дня народження поета в Ковалівці буде встановлено пам’ятник видатному земляку..
– Це людина з великої літери. Він виріс в селі і оспівав в поезії красу і велич нашого краю, оспівав духовну красу сільських трударів. Кажуть, людина живе, доки її пам’ятають. Ми пам’ятаємо уродженців нашого краю, шануємо. І ця премія, думаю, стимулюватиме до праці творчих людей, і водночас буде гідним пошануванням пам’яті нашого земляка.
Голова Золотоніської РДА Ірина Тернова зазначила, що премія є важливою складовою пам’яті поета, але важливо і те, що досі є люди, які пам’ятають Михайла Масла, адже на Золотоніщині ще живе багато його учнів.
До слова, присутній був на заході і родич поета, його онук Олег Масло, який нині працює першим заступником міського голови Золотоноші.
– Я народився в Деньгах, мій батько був лісничим. Батько після закінчення університету був направлений в північний Казахстан. Потім на Золотоніщину. А село Ковалівка для нас був як дитячий табір. Сюди звозили всіх онуків. Звісно, перечитав дідові вірші – пригадує Олег Масло. – Пригадую також, як поет з Золотоніщини Іван Дробний приїздив до діда на велосипеді з Золотоноші. Вони часто спілкувалися. А дідусь і бабуся були завжди гостинні.
Вірші для дітей Михайло Кирилович Масло подавав в журнал «Барвінок», який того часу був чи не найпопулярніший серед дітей.
Володимир Поліщуки від НСПУ зазначив, що претендентів на премію було досить багато і це були люди з різних областей. Були претенденти зі Львова, Києва. Все ж конкурсна комісія визначила двох осіб – поета і прозаїка, це двоє черкаських авторів.
– Це премія за твори, де талановито зображено сільський світ і працю на землі. До речі, це рідкісна тематика, бо зараз всі кинулися в урбанізацію. І конкурсів і премій на сільську і аграрну тематику не так багато, – зазначає Володимир Поліщук. – Десь років з 8 тому Драбівська районна влада відновила після радянських часів премію. Тепер після децентралізації це вже Золотоніський район. І керівництво Шрамківської територіальної громади, до якої входить село Ковалівка, підтримує премію, продовжує цю традицію. Вважаю, це дуже гарна ініціатива місцевої громади. І це показує, як треба шанувати уродженців свого краю.