Захист дітей від жорстокого поводження та насильства в умовах воєнного стану

Дата: 01.04.2022 14:22

Насильство, жорстоке поводження та експлуатація мають руйнівний вплив на дітей, загрожують їхньому життю та фізичному здоров’ю, а також емоційному самопочуттю та перспективам у майбутньому. Насильство може переходити від покоління до покоління: діти, які його пережили, з більшою ймовірністю будуть вважати його нормальною поведінкою і вчинятимуть насильство або страждатимуть від нього у дорослому віці.

В умовах воєнного стану в Україні, масової евакуації та переміщення дітей, сімей з дітьми з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії, значно зростає загроза життю та здоров’ю дітей, а також ризик вчинення різних форм жорстокого поводження з ними, адміністративних чи кримінальних правопорушень по відношенню до дітей.

Жорстоке поводження з дитиною може проявлятися у тому числі будь якою формою рабства, продажем дитини та торгівлею дітьми, борговою залежністю, примусовою працею, вербуванням дітей для використання їх у збройних конфліктах, вчинення сексуального насильства стосовно дитини.

Слід зазначити, що в період воєнного стану існують ризики посилення конфліктів у сім’ях, зокрема, через емоційне напруження, економічні негаразди, що може спричинити залишення дітьми домівок та дитячу бездоглядність

Суб’кти, юридичні та фізичні особи, яким стало відомо про дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах внаслідок жорстокого поводження, зобов’язані невідкладно повідомити про таку дитину органам Національної поліції та службі у справах дітей за місцем виявлення дитини.

Діти, також, мають можливість особисто звернутись до відповідних органів у разі порушення прав дитини, жорстокого поводження з нею, зокрема домашнього насильства.

Повідомляти про випадки вчинення правопорушень до поліції і надалі можна за номером 102.

Крім цього функціонує єдиний номер українських екстрених служб 112.

Додаткові номери ектренних служб в Україні:

101-служба порятунку, рятувальники;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба.

Урядовий контактний центр (консультації з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидія домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей) – 1547.

Отримати консультації та психологічну підтримку можна також за телефонами:

Національна гаряча лінія для дітей та молоді – 116 111( з мобільного),

0800 500 225;

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0800 500 335 або 116 123.