Виїзд дітей за межі України в умовах воєнного стану

Дата: 23.05.2022 14:09

Під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон людям, які тікають від війни. Умови перетинання державного кордону громадянами України у період дії воєнного стану, зокрема дітьми, дітьми з інвалідністю, дітьми, хворими на тяжкі захворювання, дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування визначено пунктами 21, 22, 23 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від від 12.03.2022 № 264, від 29.03.2022 № 383, від 01.04.2022 №399).

У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування, здійснюється у супроводі законного представника або іншої уповноваженої ним особи та за наявності підтверджуючих документів, зокрема, письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погодженого з Нацслужбою. Таке погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку.

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 18-річного віку  та  не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, але які зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, влаштовані до сімей патронатних вихователів, здійснюється у супроводі особи, уповноваженої керівником відповідного закладу/працівником закладу, або органом опіки та піклування чи обласною військовою адміністрацією, у супроводі патронатного вихователя, який здійснює догляд за дітьми, за наявності необхідних документів

Виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей,  позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку, в супроводі одного із законних представників здійснюється за наявності письмового погодження  служби у справах дітей за місцем звернення чи служби у справах дітей обласної військової (військово-цивільної) адміністрації на виїзд із зазначенням держави  остаточного перебування дітей.

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за  наявності  паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини /документів, що  містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить  перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного  стану  рішення  щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі  чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби  та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

Після прибуття дітей, до держави остаточного перебування особи, що супроводжують дітей, зобов’язані протягом одного  робочого дня звернутися до консульської установи України в державі  перебування для постановки їх на тимчасовий консульський облік.