Шрамківська сільська територіальна громада
Черкаська область, Золотоніський район

ХВОРОБА БРУДНИХ РУК: РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

Дата: 16.09.2024 08:20
Кількість переглядів: 110

Фото без опису

Ротавірусна інфекція — одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Здебільшого виникає в холодну пору року, переважно з листопада до квітня. Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі.

Захворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легшій формі з менш вираженими симптомами. До того ж, це захворювання може мати епідемічний характер.

Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому — 2–3 доби).

Ротавірус призводить до гострого запалення в шлунку та кишечнику, що може стати причиною болю та бурчання в животі, сильної діареї з водянисто-пінистими випорожненнями яскраво-жовтого кольору, блювоти, лихоманки, і навіть зневоднення в немовлят, маленьких дітей і рідше у дорослих.

Джерело ротавірусів — хвора людина. Передавання відбувається контактно-побутовим шляхом — під час контакту з поверхнями чи предметами, що могли бути забруднені фекаліями, як-то іграшки, меблі, одяг, підлога, або під час вживання в їжу інфікованих продуктів харчування.

Хоча фекально-оральний шлях передачі є найпоширенішим, інфікуватися ротавірусом можна також при будь-якому контакті з рідинами організму хворої людини, наприклад, під час чхання або контакту з дверними ручками чи іграшками, яких торкався хворий.

У фекаліях хворого ротавірус зберігаєтся до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.

Симптоми захворювання: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Діарея може тривати від 5 до 7 днів.

Також захворювання може проявлятися як ГРВІ: нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні, попри те, що це виключно кишкова інфекція й не має жодного стосунку до вірусів респіраторної групи. У дитини, яка контактувала з ротавірусом, симптоми можуть проявитися вже через 2 дні.

Негайно зверніться до лікаря, якщо у вашої дитини:

  • надмірна сонливість або надто тривалий сон;
  • часте блювання;
  • менше бажання пити рідину;
  • стул чорного кольору або в ньому є кров чи гній;
  • будь-яке підвищення температури тіла в дитини молодше 6 місяців;
  • висока температура тіла більше 24 годин у дитини старше 6 місяців.

Через блювоту та діарею вашій дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, а це небезпечно для життя.

Лікування ротавірусної інфекції

Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу із зневодненням. Щоб уникнути зневоднення організму, хворим рекомендується пити воду, а краще сольові розчини невеликими порціями не більше 50 мл кожні півгодини.

Якщо у хворих знижений апетит, то не варто насильно змушувати їх їсти.

Їжу необхідно вживати невеликими порціями, щоби не спровокувати напад блювоти. Не можна вживати в їжу молочні продукти, оскільки вони є сприйнятливим середовищем для поширення хвороботворних бактерій. Уникайте солодкої або жирної їжі, а також солодких соків, оскільки вони можуть посилити діарею.

 

Профілактика ротавірусної інфекції

Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни. Вакцина захищає від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання.

Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин.

Вакцину для профілактики ротавірусної інфекції випускають у формі суспензії для перорального застосування. Особливих застережень для щеплення від ротавірусної інфекції немає. Вакцину проти цієї інфекції можна поєднувати з іншими вакцинами, що включені до Календаря щеплень.

В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих. Тобто вакцинуватися можна власним коштом.

Вакцинуватися потрібно у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Першу дозу будь-якої вакцини варто ввести до того, як дитині виповниться 15 тижнів. Усі дози ротавірусної вакцини діти повинні отримати до того, як їм виповниться 8 місяців.

Вакцини для дітей старшого віку та дорослих немає. Саме тому щеплення рекомендують зробити вакцину в ранньому віці.

Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі і води.

Овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції: не можна вживати продукти сумнівного походження і з вичерпаним терміном придатності.

Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком.

Забрудненні іграшки та поверхні необхідно мити з мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передавання


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь